• en
  • de
  • fr
  • pl
  • kontrast

Etnowakacje w bibliotece

Dodano: 30-07-2020

Dzieci, które od 20 do 29 lipca skorzystały z oferty wakacyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej nie narzekały na nudę. Program Etnowakacji był bardzo urozmaicony.

Rozpoczęły je warsztaty „Od ziarnka do chleba” w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Dzieci poznały od podstaw proces powstawania chleba. Kilku ochotników zabrało się za młócenie zboża cepem, wiązanie kiczek i robienie powróseł. Uczestnicy warsztatów pomagali w piekarni przy wypiekaniu chałek, które po upieczeniu zabrali do swoich domów. Następnie spróbowali swoich sił w pisaniu gęsim piórem, rysikiem, a nawet patykiem.

Z Marianną Jarą odkryli tajniki haftu krzyżykowego, który był elementem strojów ludowych. Efektem warsztatów były wyhaftowane zakładki do książek. W wielkim skupieniu powstawała też  biżuteria koralikowa. Zwiedzanie z przewodnikiem zabytkowych obiektów Muzeum Etnograficznego pozwoliło najmłodszym poznać dawne zwyczaje naszych przodków zamieszkujących region.

 „Przez dziurkę od klucza” to prowadzone przez Annę Woźniak ciekawe warsztaty, dzięki którym dzieci wyruszyły w niezwykłą podróż do dawnego Sanoka. Historie zaczerpnięte z twórczości Kalmana Segala, pozwoliły uczestnikom poczuć klimat panujący na targu zwierzęcym w małym miasteczku. Każdy mógł też ułożyć własną historię. Rozbudzanie wyobraźni było możliwe za sprawą warsztatów Joanny Sarneckiej i opowieściom z walizki. Na zajęciach dzieci przeniosły się w świat wyjątkowych bohaterów, historii zabawnych, a czasem tragicznych. Warsztaty ceramiczne z Katarzyną Ziomek okazały się bardzo pracowite.  Miski, kubki, ptaki, lalki zostały poddane suszeniu i wypiekaniu w piecu.

Na ostatnich zajęciach w ramach Etnowakacji odbyły się warsztaty filcowanie na mokro.  Dzięki  Joannie Rey dzieci dowiedziały się, jak za pomocą wody i mydła wyrobić filc, by w efekcie powstał obrazek. Praca wymagała wiele wysiłku. Gratulujemy organizatorom ciekawych pomysłów na realizację warsztatów. Brawa należą się zdolnym dzieciom, które tworzyły tak oryginalne dzieła.

Źródło Miejska Biblioteka Publiczna w Sanoku

                   Całość prezentowanej strony internetowej stanowi własność Gminy Miasta Sanoka i jest utworem w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz. U. z 2019r. poz.1231). Zawartość serwisu WWW nie może być reprodukowana, rozpowszechniana ani publikowana, chyba że właściciel serwisu wyrazi na to uprzednią pisemną zgodę, z wyłączeniem wykorzystania dla celów niekomercyjnych i dla użytku osobistego.

SanOK
BIP SANOK

PIT

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

Filmy:

Sprawozdanie Burmistrza Miasta Sanoka z działalności między sesjami 23.07.2020r.
Podpisanie Listu Intencyjnego 18.06.2020r.
Konferencja prasowa 12.03.2020r.
Powitanie burmistrza - I SanockieForum Gospodarcze (07.11.2019)
Testy oświetlenia "Wierchy"
Modernizacja stadionu "Wierchy":