• en
  • de
  • fr
  • pl
  • kontrast

Likwidacja barszczu Sosnowskiego na brzegach Sanu

Dodano: 17-06-2020

Gmina Miasta Sanoka od kilku lat likwiduje skupiska barszczu Sosnowskiego. W br. w przetargu została wyłoniona firma Eko-Teren, która mechanicznie dokonuje likwidacji roślin inwazyjnych (zbiorowisk, skupisk i pojedynczych roślin), działanie to potrwa do 30 października br.

W Sanoku barszcz Sosnowskiego występuje w sąsiedztwie koryta Sanu. We wszystkich częściach rośliny znajduje się olejek eteryczny zawierający m.in. furanokumaryny, które chronią roślinę przed owadami i grzybami. Związki te są niebezpieczne dla człowieka. W kontakcie ze skórą, w obecności promieniowania UV, powodują oparzenia. Objawy fotodermatozy pojawiają się przy naświetleniu promieniowaniem ultrafioletowym już po kilkunastu minutach od kontaktu. Jest to istotne, ponieważ zanim pojawią się objawy oparzeń, osoby mające kontakt rośliną są narażone na duże obrażenia. Na oparzenia najczęściej narażone są dzieci, pracownicy zajmujący się utrzymaniem zieleni oraz rolnicy.

Całość prezentowanej strony internetowej stanowi własność Gminy Miasta Sanoka i jest utworem w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz. U. z 2019r. poz.1231). Zawartość serwisu WWW nie może być reprodukowana, rozpowszechniana ani publikowana, chyba że właściciel serwisu wyrazi na to uprzednią pisemną zgodę, z wyłączeniem wykorzystania dla celów niekomercyjnych i dla użytku osobistego.

 

SanOK
BIP SANOK

PIT

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

Filmy:

Sprawozdanie Burmistrza Miasta Sanoka z działalności między sesjami 25.06.2020r.
Podpisanie Listu Intencyjnego 18.06.2020r.
Konferencja prasowa 12.03.2020r.
Powitanie burmistrza - I SanockieForum Gospodarcze (07.11.2019)
Testy oświetlenia "Wierchy"
Modernizacja stadionu "Wierchy":