• en
  • de
  • fr
  • pl
  • kontrast

Promocja książki  „Jeszcze żyjemy” Kalmana Segala. Zmiana Terminu!

Dodano: 14-09-2020

19 października godz.19.00 w sali tańca SDK Jerzy Trela przeczyta fragmenty powieści”Jeszcze żyjemy” Kalmana Segala. Spotkanie promocyjne książki poprowadzi Tomasz Chomiszczak. Bezpłatne zaproszenia są do odebrania w SDK. Zaproszenia nie tracą ważności.

Kalman Segal przyszedł na świat 29 grudnia 1917 w Sanoku, w żydowskiej rodzinie mieszkającej na ówczesnej ulicy Królewskiej (dziś Traugutta). Uczęszczał do sanockiego gimnazjum męskiego. Wywieziony podczas wojny do łagru na Kołymie, po powrocie do kraju osiadł na Śląsku, gdzie przez kilkanaście lat pracował w redakcji literackiej Radia Katowice, przede wszystkim jako autor słuchowisk radiowych, adaptacji i reportaży. Jednocześnie pisał i publikował zbiory wierszy, opowiadań oraz powieści po polsku i w jidysz. W 1969 wyjechał do Izraela. Zmarł w Jerozolimie 18 maja 1980 roku.

Na jego polskojęzyczną, oficjalną bibliografię składa się 18 tomów prozatorskich wydanych w latach 1956‑1969. Krytyka literacka i czytelnicy zgodnie cenili pisarza zwłaszcza za te zbiory opowiadań i powieści, które przywoływały przedwojenny obraz na poły realistycznego, na poły mitycznego „galicyjskiego Miasteczka nad Sanem”, położonego na pograniczu trzech wielkich kultur i religii. Jednak wiele innych utworów Segala wykraczało poza stereotyp literatury żydowskiej. Były to współczesne książki obyczajowe i psychologiczne, jak też krótkie formy prozatorskie zaskakujące odmienną tematyką czy konwencją: odnajdziemy wśród nich oniryczne humoreski lub makabreski, groteskowe miniatury, a nawet czysto surrealistyczne historyjki. Segalowi nieobce były też współczesne tendencje w pisarstwie, jak choćby intertekstualne zabawy czy metanarracyjne komentarze.

Do takich wymykających się jednoznacznym klasyfikacjom utworów należy napisana na początku lat 70. ubiegłego wieku powieść „Jeszcze żyjemy”. To odnalezione w archiwum pisarza, niepublikowane wcześniej polifoniczne dzieło – tętniące od narracyjnych głosów i tematów – stanowi podsumowanie umiejętności artystycznych Segala. Pisarz zabiera nas w oszałamiającą wędrówkę przez pół świata i przez niemal półtora stulecia doświadczeń związanych z jego narodem: od dziewiętnastowiecznych pogromów, poprzez nazistowski Holokaust, aż po polski Marzec ’68 i współczesne konflikty na Bliskim Wschodzie.

BDK

Całość prezentowanej strony internetowej stanowi własność Gminy Miasta Sanoka i jest utworem w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz. U. z 2019r. poz.1231). Zawartość serwisu WWW nie może być reprodukowana, rozpowszechniana ani publikowana, chyba że właściciel serwisu wyrazi na to uprzednią pisemną zgodę, z wyłączeniem wykorzystania dla celów niekomercyjnych i dla użytku osobistego.

 

SanOK
BIP SANOK

PIT

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

Filmy:

Sprawozdanie Burmistrza Miasta Sanoka z działalności między sesjami 27.08.2020r.
Podpisanie Listu Intencyjnego 18.06.2020r.
Konferencja prasowa 12.03.2020r.
Powitanie burmistrza - I SanockieForum Gospodarcze (07.11.2019)
Testy oświetlenia "Wierchy"
Modernizacja stadionu "Wierchy":