• en
  • de
  • fr
  • pl
  • kontrast

Sanoczanin blisko „Korony Ziemi”

Dodano: 05-07-2017

Sanoczanin Łukasz Łagożny zakończył wyprawę EURO24 Expeditions 2017, która miała na celu zdobycie dwóch szczytów należących do Korony Ziemi: Puncak Jaya (4884m n.p.m.) oraz Góra Kościuszki (2228m n.p.m.), które znajdują się odpowiednio na terenie Oceanii i Australii. Udało się w 100% zrealizować cele wyprawy, czyli zdobyć obie góry.

Wyprawa zaczęła się 12.06.2017 wyjazdem z rodzinnego Sanoka do Koszyc, skąd odbył się wylot. Lotów podczas tej wyprawy było sporo, bo w sumie 12! Pierwszy lot był z Koszyc do Stambułu, następnie ze Stambułu do Kuala Lumpur, gdzie nastąpiła przesiadka do samolotu do Melbourne. Z Melbourne Łukasz wypożyczonym samochodem pojechał pod Górę Kościuszki 2228m n.p.m., którą zdobył dnia 17.06.2017. Następnie udał się do Sydney i stamtąd złapał samolot z powrotem do Kuala Lumpur, a tam przesiadł się do kolejnego zmierzającego na wyspę Bali (Denpasar). Na wyspie Bali spotkał się z pozostałymi wspinaczami z którymi miał zdobywać kolejną górę: Puncak Jaya. Był jedynym Polakiem na wyprawie (pozostali członkowie ekspedycji to: Singapur, Arabia Saudyjska i Ukraina). Wspólnie udali się na kolejną wyspę w Indonezji – Papuę, gdzie helikopterem polecieli pod górę. „Techniczny” szczyt Puncka Jaya (Carstensz Pyramid) 4884m n.p.m. zdobyli 23.06.2017. Po zdobyciu góry nastąpiła długa podróż powrotna do kraju, połączona z krótkim zwiedzaniem niektórych zakątków odwiedzanego rejonu świata. I tak po kolei odbywały się loty z powrotem na wyspę Bali, później do Kuala Lumpur, Stambułu i Koszyc, a do Sanoka wrócił w nocy dnia 03.07.2017.

Wyprawa trwała 3 tygodnie i obfitowała w różne przygody i niejednostronni przeciwności losu – o czym będzie można przeczytać już za niedługo na stronie wyprawy www.gorymarzen.pl.

Jak podkreśla Sanoczanin „Wyprawa mogła odbyć się dzięki pomocy sponsorów wyprawy” do których należą:

– EURO24 (http://euro24.co/) – sponsor tytularny wyprawy,

– PASS Polska (http://pass.com.pl/) – sponsor główny;

oraz sponsorzy:

– Urząd Miasta Sanoka

– Cisan

– Herb Sanok

– Automet

– Bodnar Bramy

– Transprzęt

– Zajazd pod Caryńską

– Witkowska ubezpieczenia

– Karcher Center Profi

– Artchem

– Do-Met Sanok

– El-Bud

– Elmi

– Brubeck

Wyprawa została objęta Patronatem Honorowym przez Burmistrza Miasta Sanoka Tadeusza Pióro a Partnerem wyprawy jest  Województwo Podkarpackie „Podkarpackie – przestrzeń otwarta” (http://www.podkarpackie.pl/).

Łukasz Łagożny zamierza zdobyć całą Koronę Ziemi, na którą składa się 9 najwyższych gór poszczególnych kontynentów. W tym momencie ma już na swoim koncie 7 szczytów:

– Ameryka Południowa ; Aconcagua (6962m n.p.m.);

– Ameryka Północna ; Denali (McKinley) (6194m n.p.m.);

– Afryka ; Kilimandżaro (5895m n.p.m.);

– Europa ; Elbrus (5642m n.p.m.) / Mont Blanc (4810m n.p.m.).

– Oceania / Australia ; Jaya (4884m n.p.m.) / Góra Kościuszki (2228m n.p.m.).

Do pełnego sukcesu brakuje mu dwóch szczytów:

– Azja ; Mount Everest (8848m n.p.m.);

– Antarktyda ; Masyw Vinsona (4892m n.p.m.), które planuje zdobyć odpowiednio w roku 2018 i 2019. Jeśli udałoby mu się to, to zostałby pierwszą osobą z Podkarpacia, która dokonałaby tego wyczynu.

 P1000450

Góra Kościuszki - szczyt

SanOK
BIP SANOK

Filmy:

Najnowszy:
Województwo Podkarpackie będzie współprowadzić Muzeum Historyczne
Inwestycyjne:
Inwestycje Drogowe 2017
11 nowych autobusów dla Sanoka
Modernizacja stadionu "Wierchy"