• en
  • de
  • fr
  • pl
  • kontrast

Zwiedź mobilne Muzeum na sanockim Rynku

Dodano: 24-08-2017

Zwiedź mobilne Muzeum na Rynku w Sanoku! Tylko dzisiaj (czwartek, 24 sierpnia) od 10:00 do 20:00, można zwiedzać wyjątkowe muzeum. Czym jest Muzeum Migracji? Dwa lata temu Towarzystwo Krajoznawcze Krajobraz wyremontowało starą, kultową przyczepę kempingową „Niewiadów”. Co roku ruszają z nią w Polskę, by rozmawiać z ludźmi, gromadzić i pokazywać zdjęcia, przedmioty i relacje. Szczególnie interesuje ich temat powojennych przesiedleń, wynikających z przesunięcia granic Polski.

DSC_0352

W tym roku przypada 70 rocznica Akcji „Wisła” i to ona stała się głównym motywem podróży. Muzeum odwiedziło trzy wsie w północnej i zachodniej Polsce, na tzw. Ziemiach Odzyskanych. To właśnie tam tuż po wojnie, przesiedlono z południowo-wschodniej Polski grubo ponad 100 tys Łemków, Bojków, Ukraińców i Polaków z mieszanych rodzin.

DSC_0359

Do Sanoka Muzeum przyjechało prosto z miejsc, do których zostali przesiedleni mieszkańcy terenów objętych działaniami akcji Wisła. Wystawę można zwiedzić 24 sierpnia na Rynku w Sanoku od godz. 10:00 do 20:00.

W każdej miejscowości nagrywane są opowieści, oglądane dziesiątki prywatnych zdjęć, odbywają się spotykania z ostatnimi świadkami tych wydarzeń oraz z ich dziećmi, wnukami i prawnukami. Pojawiają pytania o życie przed wojną, o przymus porzucenia domu i całego dobytku, o podróż na Zachód, o dzisiejszą tożsamość najmłodszych pokoleń.

DSC_0362

DSC_0356

ORGANIZATOR: Towarzystwo Krajoznawcze Krajobraz

Projekt został dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”

znajdznas-pasek

SanOK
BIP SANOK

Filmy:

Najnowszy:
Województwo Podkarpackie będzie współprowadzić Muzeum Historyczne
Inwestycyjne:
Inwestycje Drogowe 2017
11 nowych autobusów dla Sanoka
Modernizacja stadionu "Wierchy"