• en
  • de
  • fr
  • pl
  • kontrast

DZIADY – spektakl Teatru Wierszalin

Dodano: 16-10-2018

Sanocki Dom Kultury zapraszana 26 października o godzinie 18:00 na spektakl w wykonaniu Teatru Wierszalin reżyserii Piotra Tomaszuka pod tytułem „Dziady – Noc Pierwsza” oraz 27 października o godzinie 18:00 na „Dziady – Noc Druga”. Cena biletu wynosi 20 zł.

http://sdksanok.pl/aktualnosci,wydarzenia,740-dziady.html

Wizyta Teatru Wierszalin w Waszym mieście umożliwi widowni obejrzenie mickiewiczowskiego arcydzieła w takiej postaci, w jakiej zapewne wyobrażał ją sobie autor. „Dziady” Adama Mickiewicza pokazane w formie teatralnego dyptyku, w formie dwóch kolejnych „nocy” spędzanych na rozmowie z „duchami”, w wyobraźni widzów zdolne są zafunkcjonować jako dzieło integralne, jako „całość” w pełni obrazująca los i transgresję głównego bohatera – Gustawa/Konrada.
Każda z „wierszalińskich nocy” jest pomyślana też jako samodzielne dzieło, więc zostawiamy wam widzom wybór jak będziecie z nami wywoływać „mickiewiczowskie duchy”.

„Dziady – Noc Pierwsza”

„Inscenizację IV.cz Dziadów w Teatrze Wierszalin pełną muzyki, śpiewu z bogatą realistyczno-magiczną scenografią, pomysłowymi zabiegami reżyserskimi oraz genialną grą aktorów powinien obejrzeć każdy.” (E. Sawicka bia24.pl)
„Postać Gustawa to kolejna rola Rafała Gąsowskiego, którą nie waham się nazwać kreacją” (Jan Bończa-Szabłowski „Rzeczpospolita)
„Takie przedstawienia przywracają sens, że teatr – świątynia sztuki może się jeszcze odrodzić” (Profesor Jacek Bartyzel)

„Dziady – Noc Pierwsza” jest inscenizacją dramatu Adama Mickiewicza, zrealizowaną na podstawie „Dziadów cz. IV” z elementami „Dziadów cz. II”. Przedstawienie zrywa z dotychczasową tradycją inscenizacyjną, która zwykle eliminowała z inscenizacji czwartą część „Dziadów” jako najmniej interesującą, tematycznie wręcz banalną, bo w liryczny sposób opisującą jedynie miłosny dramat Gustawa. Tymczasem Ksiądz – kapłan kościoła unickiego – okazuje się równie ważnym bohaterem dramatu. „Dziady” w reżyserii Piotra Tomaszuka to psychologiczny, emocjonujący pojedynek dwóch bohaterów, zrealizowany w ibsenowskiej konwencji odsłaniania prawdy o przeszłości obu tych postaci. Przedstawienie zrealizowane jest zgodnie z antyczną zasadą trójjedni miejsca, czasu i akcji. Rozgrywa się w domu Księdza, a Dzieci stają się swoistym odpowiednikiem antycznego chóru.

„Dziady – Noc Druga”

/przedstawienie na podstawie III cz. „Dziadów” Adama Mickiewicza/

„Piękny, wnikający do środka i zostający w głowie na długo spektakl” ( M. Żmijewska „Gazeta Wyborcza”)
„Supraska scena zapisuje się w historii wielkich spektakli.” (D. Sokołowska „Polskie Radio Białystok”
„Dziady – noc druga” to koncertowa gra Rafała Gąsowskiego z naprawdę Wielką Improwizacją. (J. Doroszkiewicz „Kurier Poranny”)

„Przeczytać Mickiewicza – to jedno. Zrozumieć Mickiewicza – to drugie. Ale usłyszeć Mickiewicza, to coś jeszcze zupełnie innego. Osobiście, po dwóch latach spędzonych na pracy nad „Dziadami”, mam wrażenie, że są one wielką partyturą. Ta muzyka ukryta jest w słowach, to requiem dedykowane męczennikom „narodowej sprawy”. 

Piotr Tomaszuk

SanOK
BIP SANOK

Filmy:

Konferencja prasowa 11 marca 2019r.:
Modernizacja stadionu "Wierchy":
Sprawozdanie burmistrza z działalności między Sesjami: (28.02.2019):
Dworzec multimodalny (13.02.2019 r.)
Budowa obwodnicy Sanoka: