• en
  • de
  • fr
  • pl
  • kontrast

Gwiazdy Jazzu w SDK

Dodano: 27-03-2019

Zapraszamy na kolejną edycję imprezy „Gwiazdy Jazzu w Sanockim Domu Kultury”. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 26-31 marca 2019 r. Sprzedaż karnetów, biletów i wejściówek rozpoczęła się w piątek, 1 marca br. 

26 marca 2019 r. (wtorek) godz. 19.00 – Karen Edwards
27 marca 2019 r. (środa) godz. 19.00 – Adam Makowicz
28 marca 2019 r. (czwartek) godz. 19.00 – Maciej Sikała
29 marca 2019 r. (piątek) godz. 19.00 – Adam Bałdych Quartet
30 marca 2019 r. (sobota) godz. 19.00 – Artur Dutkiewicz Quartet „Tribute to Tomasz Szukalski”
31 marca 2019 r. (niedziela) godz. 19.00 – Urszula Dudziak Wyśpiewam Wam Więcej


Cena karnetu – 150 zł

Bilety w dniach:
26, 27, 28 i 30 marca 2019 r. –  30 zł,
29 marca 2019 r. – 40 zł,
31 marca 2019 r. – 60 zł
Wejściówka (tylko dla młodzieży szkolnej) – 50 zł

Sprzedaż karnetów, biletów i wejściówek od 1 marca 2019 r. (istnieje możliwość wcześniejszej rezerwacji karnetów)
Kasa czynna: dni powszednie: 9.00-14.00, 15.00-19.00, sobota-niedziela: 15.00-19.00


Karen Edwards
26 marca 2019 r. (wtorek) godz. 19.00

Karen Edwards – vocal, fortepian
Marek Podkowa – saksofon
Krzysztof Gondek – gitara
Adam Kowalewski – gitara basowa
Krzysztof Dziedzic – perkusja

Cena biletu – 30 zł

Wokalistka, pianistka i kompozytorka urodzona w Południowej Karolinie, wielokrotnie nagradzana Grammy Award for Jazz Performance. Współpracowała z wieloma światowej sławy artystami, takimi jak: Stevie Wonder, Peabo Bryso, Tony Bennett, Pharoah Sanders czy Prince.

Pierwszą edukację muzyczną odebrała u swojego ojca, który był dyrektorem muzycznym lokalnego kościoła baptystów. Muzyka soul i gospel towarzyszyły jej już od dzieciństwa. Studia ukończyła na uniwersytecie North Texas w klasie fortepianu. Występowała w teatrach muzycznych Nowego Jorku i Los Angeles. Jako główna gwiazda prowadziła przez kilka lat cotygodniowy show w Atlancie. Swą sztukę prezentowała na całym świecie. Po udanych koncertach w Niemczech otrzymała propozycję nauczania jazzowego śpiewu i improwizacji w Monachijskim Konserwatorium Muzycznym im. Richarda Straussa. Zagrała także w kilku amerykańskich filmach muzycznych.


Adam Makowicz
27 marca 2019 r. (środa) godz. 19.00

cena biletu – 30 zł

Legenda jazzu, mistrz improwizacji, wybitny pianista.

Urodził się w 1940 roku w Czechach, w polskiej rodzinie miesz-kającej wówczas na Śląsku Cieszyńskim. W 1946 z rodzicami powrócił do Polski. Wybór padł na Rybnik, gdzie ojciec Adama znalazł pracę w kopalni jako inżynier maszyn górniczych.

Już w Rybniku pierwszych lekcji gry na fortepianie udzielała Adamowi jego matka, również pianistka i śpiewaczka. Młody Adam okazał się szczególnie utalentowany, dlatego też trafił do szkoły dla dzieci uzdolnionych muzycznie, a następnie do rybnic-kiej klasy fortepianu wybitnego pedagoga, profesora Karola Szafranka.

Choć rodzice marzyli dla syna o karierze klasycznego pianisty, 15-letniego Adama porwał jednak jazz, którego uczył się słuchając programu radiowego Music USA-Jazz Hour legendarnego popularyzatora muzyki jazzowej, Willisa Conovera.

W 1962 roku wraz z trębaczem Tomaszem Stańko założył grupę Jazz Darings uważaną za pierwsze europejskie combo freejazzowe. Przez wiele lat swoją muzyką uświetniał legendarne już wtedy warszawskie festiwale Jazz Jamboree. Od połowy lat 1970 Adam coraz częściej grywał koncerty solowe zyskując sławę i uznanie wśród melomanów w Polsce i na świecie.

W 1977 roku z rekomendacji Benny Goodmana i Willisa Conovera legendarny producent John Hammond zaprosił go na 10-tygodniowe tournée w USA. W tym czasie Makowicz nagrał solową płytę dla CBS Columbia zatytułowaną Adam. W 1978 roku wyjechał do USA po raz drugi, tym razem na 6-miesięczny kontrakt i od tego czasu Nowy Jork, Manhattan, stał się jego stałym domem. Otworzyły się przed nim legendarne świątynie muzyki – nowojorska Carnegie Hall (po raz pierwszy wystąpił tam w koncercie poświęconym zmarłemu sześć miesięcy wcześniej Erroll Garnerowi) i klub Cookery w Greenwich Village. Zaproszony został do udziału w Festiwalu Jazzowym w Newport w Rhode Island.

Po wprowadzeniu w Polsce w 1981 roku stanu wojennego wraz z innymi polskimi artystami mieszkającymi w USA Adam wziął udział w emitowanym na cały świat programie telewizyjnym zorganizowanym z inicjatywy prezydenta Ronalda Reagana Żeby Polska była Polską, co definitywnie zamknęło mu na kilka długich lat możliwość przyjazdu do Kraju. Dopiero po 1989 roku mógł nareszcie odwiedzić Polskę, do której przyjeżdża teraz regularnie. Występując w USA Adam dzielił scenę z największymi i najwspanialszymi muzykami, między innymi z Benny Goodmanem, Herbie Hancockiem, Earl Hinesem, Freddie Hubbardem, Sarah Vaughan, Teddy Wilsonem, George Shearingiem, George Mrazem, Al Fosterem, Jacki DeJohnette, Charlie Hadenem.

Bardzo wysoko został oceniony przez recenzentów występ w duecie z Leszkiem Możdżerem w Carnegie Hall we wrześniu 2004 roku. Koncert – „pojedynek” między mistrzem weteranem i wschodzącą gwiazdą jazzu, został utrwalony na płytach CD i DVD. Nagranie to zostało uhonorowane „Platynową Płytą” przez wytwórnię EMI Music. Poza utworami czysto jazzowymi ma w swoim repertuarze także klasykę, szczególnie Chopina, którym „nasiąkł” w młodości, jak sam mówi, i którego czuje „po jazzowemu” jak nikt inny. W USA Adam wydał płytę poświęconą muzyce Chopina w interpretacji jazzowej, jedyną amerykańską płytę tego rodzaju w całości poświęconą temu genialnemu kompozytorowi. W niezwykle szerokim repertuarze Adam posiada także utwory G. Gershwina, I. Berlina, J. Kerna, C. Portera i wielu innych kompozytorów amerykańskich. Nagrał kilkadziesiąt płyt i występował w najważniejszych salach koncertowych na świecie współpracując z największymi współczesnymi muzykami. Autor kompozycji na zespoły kameralne, ponad 100 krótkich kompozycji jazzowych, a także muzyki do filmów krótkometrażowych.


Maciej Sikała
28 marca 2019 r. (czwartek) godz. 19.00

Maciej Sikała– saksofon
Andrzej Święs – kontrabas
Łukasz Żyta – perkusja

Maciej Sikała ur. w 1961 r. w Gdańsku. Muzyk jazzowy, saksofonista, kompozytor i wykładowca klasy saksofonu na kierunku jazzowym w Akade-miach Muzycznych w Gdańsku i Bydgoszczy.

Współpracował koncertując lub nagrywając z czołówką polskiej sceny jazzowej m.in. z Janem Ptaszynem Wróblewskim, Henrykiem Miśkiewi-czem, Tomaszem Szukalskim, Leszkiem Możdże-rem, Piotrem Wojtasikiem, Jarosławem Śmieta-ną, Leszkiem Kułakowskim, Wojciechem Karola-kiem oraz z muzykami z zagranicy, takimi jak: Lester Bowie, David Liebman, Ronnie Burrage, Billy Harper, Wayne Dockerey, John Betsch, Kenny Wheeler, Eddie Henderson, Tim Haggans, David Kikoski.

Nagrał ponad 50 płyt w tym pięć autorskich, z których dwie były nominowane do nagrody „Fry-deryki”. Od kilku lat prowadzi zajęcia na warszta-tach jazzowych w Pułtusku i Nysie. Koncertował w krajach takich jak: Niemcy, Rosja, Bułgaria, Czechy, Słowacja, Słowenia, Białoruś, Litwa, Francja, Włochy, Szwecja, Mołdawia, Rumunia, Kanada, Izrael, Austria, Ukraina, Belgia, Indie, Anglia.

W ankiecie „Jazz Top” magazynu Jazz Forum zajmuje obecnie (oraz w latach 1995-2005, 2010, 2012-2014) pierwsze miejsce w kategorii sakso-fonu tenorowego.


Adam Bałdych Quartet
29 marca 2019 r. (piątek) godz. 19.00

Adam Bałdych – skrzypce
Krzysztof Dys – fortepian
Michał Kapczuk – kontrabas
Dawid Fortuna – perkusja

SACRUM PROFANUM to najnowszy projekt Adama Bałdycha i jego kwartetu, nagrany dla prestiżowej niemieckiej oficyny wydawniczej ACT MUSIC.

SACRUM PROFANUM jest próbą wpisania muzyki sakralnej różnych epok w kontekst współczesnego świata – jego bogactwa brzmień, wolności interpretacji i ekspresji. Kompozycje średniowiecznej mistyczki Hildegardy z Bingen, latami trzymane w sekrecie w Watykanie „Miserere” Gregorio Allegriego czy utwory współczesnej awangardzistki Sofi Gubaiduliny to materiał dotychczas wykonywany z ogromnym namaszczeniem formalnym, a jego próby jakiejkolwiek ingerencji aranżacyjno – interpretacyjnej były wręcz zabronione. Bałdych czujnie obserwując przemiany dzisiejszego świata, podejmuje to wyzwanie i tworzy nowy projekt, włączając w niego również swoje nowe kompozycje napisane specjalnie dla tego kwartetu.

Po niezwykle udanych projektach „The New Tradition” z Yaronem Hermanem, „Antiphona – Psalmy Syryjskie” czy ostatnio „Brothers” z norweskim Helge Lien Trio, Bałdych tym razem proponuje muzykę niezwykle uduchowioną realizowaną w duchu nieskrępowanej improwizacji i przy użyciu współczesnych środków artystycznych jak dźwięk dookólny i wizualizacje. Tworzy muzykę konceptualną, ale w ciągłym dialogu ze swoim odbiorcą. Najnowszy projekt Adama Bałdycha – Adam Bałdych Quartet – współtworzony jest z wybitną czołówką polskiego jazzu Krzysztofem Dysem na fortepianie, Michałem Barańskim na kontrabasie i Dawidem Fortuną na perkusji będzie miał swoją premierę 29 marca 2019 r.


Artur Dutkiewicz Quartet
Tribute to Tomasz Szukalski
30 marca 2019 r. (sobota) godz. 19.00

cena biletu – 30 zł

Artur Dutkiewicz – fortepian
Radek Nowicki – saksofon tenorowy
Adam Kowalewski – kontrabas
Krzysztof Dziedzic – perkusja

Tomasz Szukalski (1943 – 2012) legenda polskiego jazzu, najwy-bitniejszy polski saksofonista tenorowy, postać charyzmatyczna i niezwykle barwna. Jego charakterystyczny, odznaczający się ogromną siłą i ekspresją dźwięk saksofonu, tworzący indywidualny styl, zabrzmiał na ponad 100 polskich i europejskich nagraniach płytowych. Współpracował z takimi gwiazdami, jak Tomasz Stańko, Edward Vesalla, Terje Rypdal, Palle Danielsson, Dave Holland, Józef Skrzek, Zbigniew Namysłowski, Wojciech Karolak, Jan Ptaszyn Wróblewski, Czesław Niemen, Tadeusz Nalepa.

Połączenie słowiańskiej śpiewności i ciepła oraz buntowniczej drapieżności w grze były odzwierciedleniem jego niezwykle barwnej osobowości. Jego muzyka była i jest inspiracją dla wielu instrumentalistów w Polsce i na świecie. Kwartet w składzie Artur Dutkiewicz, Adam Kowalewski, Krzysztof Dziedzic był ostatnim stałym zespołem Tomasza Szukalskiego. Występowali razem przez ponad 10 lat. W 2008 roku Kwartet odbył ostatnią trasę koncertową (12 koncertów), rozpoczynając w Polsce i docierając aż na Syberię: od Orenburga, przez Krasnojarsk, Irkuck aż do Ułan Ude, pod granicę z Mongolią.

Artur Dutkiewicz – wieloletni przyjaciel Tomasza Szukalskiego, przez ponad 20 lat występował z nim w kwartecie oraz w duecie. Adam Kowalewski i Krzysztof Dziedzic, bardzo młodzi wówczas muzycy, którzy zostali zauważeni przez mistrza Szukalskiego na warsztatach jazzowych. Jak wspominają, terminowanie u Jego boku miało ogromny wpływ na ukształtowanie ich osobowości artystycznych.

Do zespołu dołączył znakomity saksofonista tenorowy Radek Nowicki, którego „Szakal” wyróżniał, jako jednego z niewielu saksofonistów młodego pokolenia, kontynuujących tradycję mistrzów. Muzycy przypomną utwory wcześniej wykonywane w Kwartecie Tomasza Szukalskiego a także kompozycje Artura Dutkiewicza dedykowane Mistrzowi.


Urszula Dudziak
Wyśpiewam Wam Więcej
31 marca 2019 r. (niedziela) godz. 19.00

cena biletu – 60 zł

Jan Smoczyński – fortepian
Dawid Główczewski – saksofon
Tomek Tores – bębny
Robert Cichy – gitara
Krzysztof Pacan – gitara basowa

Urszula Dudziak pojawi się na koncercie w Sanoku, będzie nie tylko śpiewać, ale i dużo opowiadać! Życie Urszuli Dudziak to materiał na niejedną książkę… Dlatego teraz, artystka „wyśpiewa jeszcze więcej” na wyjątkowych koncertach łączących muzykę z autobiograficzną opowieścią pełną wzruszeń, śmiechu i zwrotów akcji. Zapraszamy na jedyny koncert w Sanoku, który odbędzie się w ramach Festiwalu Gwiazdy Jazzu w Sanockim Domu Kultury. Na próżno szukać w polskim show-biznesie postaci podobnej do Urszuli Dudziak. Artystka u progu 75 roku życia udowadnia, że wiek to pojęcie abstrakcyjne, a wszystko zależy od nastawiania. Swoim optymizmem i werwą mogłaby z powodzeniem obdzielić tysiące ludzi… I taki właśnie ma zamiar – podczas swoich koncertów. Te spotkania służą nie tylko wsłuchiwaniu się w Jazz, ale także wymianie energii i doświadczeń. Pomiędzy jednym, a drugim utworem wokalistka zdradzi widzom historie, które zawarła w książce. Każdego, kto potrzebuje zastrzyku pozytywnej energii zapraszamy na koncerty i zostawiamy ze słowami Urszuli: „Należy nam się radość, spełnienie i szczęście bez względu na to gdzie jesteśmy, co robimy, jak nam się powodzi i w jakim jesteśmy wieku.

W życiu dużo (a nawet wszystko) można zmienić, to kwestia starań, mniejszego lub większego wysiłku. Pokażę Wam, jak to się robi i gdzie drzemie sekret mojego dobrego samopoczucia na co dzień.”

Królowa. Jedna z najwybitniejszych współczesnych wokalistek, z talentem i dorobkiem wykraczającymi daleko poza granice naszego kraju. Dzieliła scenę z m.in.: Bobbym McFerrinem, Herbie Hancockiem i Stingiem. Zmusiła filipińską armię do tańca, a swoich wiernych fanów zadziwiła szczerością autobiografii „Wyśpiewam wam wszystko”. Na szczęście wciąż zachwyca nas nie tylko anegdotami, ale i swoim oryginalnym śpiewem – wydana w 2013 roku płyta „Wszystko gra” to Urszula Dudziak jaką znamy i kochamy: jazzowy wulkan rados´ci i energii. Niezwykła osobowość, z jeszcze bardziej niezwykłą historią, niecodzienną skalą głosu, swobodą i perfekcją intonacji oraz oryginalną techniką wokalną, które pozwoliły Jej zyskać opinię artystki niezwykle oryginalnej i kreatywnej.

Każdy z koncertów to spotkanie z pełnymi humoru, dystansu do świata i siebie samej historiami, spotkanie z muzyką, która zawojowała świat, i wreszcie spotkanie z samą Urszulą Dudziak, która podbiła serca widzów swoimi brawurowymi występami wraz z jej 16 osobowym zespołem w programie „Bitwa na Głosy”. Artystka oczarowuje publiczność swoim poczuciem humoru, dystansem do codzienności, historiami o legendach światowego jazzu, muzyce oraz niezrównaną energią, która obdarza zgromadzoną publiczność.

źródło: Sanocki Dom Kultury

SanOK
BIP SANOK

Katalog inwestycyjny

PIT

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

Narodowy Spis Powszechny

Mieszkańcu, dowiedz się, na co idą Twoje pieniądze

Filmy:

Sprawozdanie Burmistrza Miasta Sanoka z działalności między sesjami 25.11.2021r.
Konferencja prasowa 10.11.2020r.
Konferencja prasowa 12.03.2020r.
Powitanie burmistrza - I SanockieForum Gospodarcze (07.11.2019)
Jarmark Ikon 2020r."
Modernizacja stadionu "Wierchy":