• en
  • de
  • fr
  • pl
  • kontrast

Informacja Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Sanoku

Dodano: 30-10-2019

PAŁECZKI SALMONELLI to drobnoustroje, które w Polsce są najczęstszym powodem bakteryjnych zakażeń układu pokarmowego. Salmonella to rodzaj bakterii Gram-ujemnych. Dzieli się je na dwa podstawowe gatunki, z których Salmonella enterica jest gatunkiem odpowiedzialnym za choroby ludzi i zwierząt.

JAK DOCHODZI DO ZAKAŻENIA? Do zakażenia dochodzi głównie drogą pokarmową,
w następstwie spożywania wody lub   produktów zanieczyszczonych pałeczkami. Bakterie te dostają się do żywności,  np. przez  brudne lub rzadko i niedokładnie myte ręce, brak rozdziału produktów spożywczych surowych i poddanych  już obróbce termicznej.

Najczęściej  jednak przyczyną zachorowań jest spożywanie potraw przygotowanych na bazie jaj nie poddanych obróbce termicznej (krem, majonez) lub ogrzewanych krótko
w temperaturze nie zapewniającej  zniszczeniu drobnoustrojów.  Zatrucie często powodują też zimne dania mięsne, drobiowe, sałatki garmażeryjne. Do zakażenia salmonellą może również dochodzić wskutek nieprawidłowego przechowywania żywności.

Bakterie Salmonelli najlepiej rozwijają się w temperaturze 37°C- 40 °C . Zniszczeniu ulegają bardzo szybko w temperaturze 100 ° C.

JAKIE SĄ OBJAWY ZAKAŻENIA PAŁECZKAMI SALMONELLA? Pierwsze objawy salmonelli mogą pojawić się od 6 godzin po zakażeniu, do nawet 10 dni. W zależności od  organizmu objawy mogą być bardziej lub mniej nasilone.  Najczęstszym objawem jest ostry  nieżyt żołądkowo-jelitowy,  biegunka o różnym natężeniu, doprowadzająca czasem do zaburzeń w układzie elektrolitowym człowieka.

Zakażeniu towarzyszy zwykle  wysoka temperatura ciała.

PAMIĘTAJ!!!

Najlepszym sposobem na zapobieganie zakażeniu salmonellą jest prawidłowe przechowywanie, staranna obróbka termiczna produktów spożywczych. Należy także zwracać uwagę na zachowanie odpowiednich zasad higieny w kuchni, przede wszystkim w przypadku jaj i mięsa drobiowego.

Znaczną rolę we wtórnym zakażeniu odgrywaj ludzie chorzy i nosiciele nie przestrzegający higieny osobistej.

 

Państwowy Powiatowy

Inspektor Sanitarny

w Sanoku

Marta Żaczek

 

SanOK
BIP SANOK

PIT

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

Filmy:

Sprawozdanie Burmistrza Miasta Sanoka z działalności między sesjami 28.05.2020r.
Konferencja prasowa 12.03.2020r.
Sprawozdanie z działalności Burmistrza między Sesjami (27.02.2020)
Powitanie burmistrza - I SanockieForum Gospodarcze (07.11.2019)
Testy oświetlenia "Wierchy"
Konferencja prasowa 21.01.2020r.:
Modernizacja stadionu "Wierchy":