• en
  • de
  • fr
  • pl
  • kontrast

Inne ciekawe miejsca

 Ciekawe miejsca w Sanoku – godne odwiedzenia.


Ławeczka ze Szwejkiem – pierwszy w Polsce „Pomnik Dobrego Wojaka Szwejka” – ul. 3 Maja

szwejk1

Atraktor przedstawiający dobrego wojaka Szwejka, siedzącego na sanockiej ulicy 3 Maja, nazywany potocznie „Pomnikiem dobrego wojaka Szwejka”. Odsłonięty w 2003 r., przez wnuka Jarosława Haszka – Richarda Haszka, przypomina przygody Józefa Szwejka podczas jego pobytu w Sanoku w 15 lipca 1915 r. Przez Sanok przebiega również Szlak przygód dobrego wojaka Szwejka, który umożliwia zwiedzenie miejsc opisanych przez Jarosława Haszka w jego słynnej powieści. Na szlaku ty znajduje się „Hotel pod Trzema Różami”, siedziba tzw. „Żelaznej Brygady” – kamienica dawnego Banku Lwowskiego, kwatera szwejkowego batalionu z 91 Pułku Piechoty – dawnego Gimnazjum i Liceum Królowej Zofii i inne miejsca. Oczywiście na szlaku jest również ulica poświęcona Józefowi Szwejkowi o nazwie Zaułek Dobrego Wojaka Szwejka.  Autorem rzeźby jest Adam Przybysz. Inicjatorem pomnika był Robert Bańkosz.


Pomnik Zdzisława Beksińskiego. Rynek 14

beksiński1

Pierwszy w Polsce pomnik Zdzisława Beksińskiego wykonany w formie odlewu, według projektu sanockiego plastyka Adama Przybysza. Przedstawia wybitnego, polskiego artystę rodem z Sanoka. Figura stoi na Rynku obok centrum Informacji Turystycznej.


Ławeczki poświęcone słynnym sanockim literatom – Rynek

e4 (1)

Znajdują się one na Rynku, a umieszczone na nich tabliczki przypominają o sławnych, związanych z Sanokiem „ludziach pióra”. Pierwsza z nich poświęcona została Kalmanowi Segalowi, wybitnemu pisarzowi, zasłużonemu dla polskiej i żydowskiej kultury, który urodził się w Sanoku 29 XII 1917 r. i tu spędził dzieciństwo i młodość. Kolejną ławeczkę poświęcono osobie Mariana Pankowskiego, wybitnego poety, prozaika, dramaturga, krytyka literackiego i tłumacza, urodzonego również w Sanoku, 19 XI 1919 r.


Pomnik m/s Sanok – Plac Miast Partnerskich.


01


Pomnik postawiony 13 września 1966 r. na pamiątkę wodowania statku MS Sanok. Drobnicowiec zbudowano w Danii dla Polskich Linii Oceanicznych w Gdańsku, w których służył do 1987 r.
Inicjatorką budowy  pomnika była Maria Styrkosz.


 Fontanna z rzeźbą „Dziewczynka w deszczu”.


Fontanna z rzeźbą „Dziewczynka w deszczu”, autorstwa Adama Przybysza, została ustawiona na Placu Miast Partnerskich w listopadzie 2004 r. z inicjatywy sanockich przedsiębiorców.

02

SanOK
BIP SANOK

PIT

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

Filmy:

Sprawozdanie z działalności burmistrza między Sesjami (28.03.19)
"Lodowa Baśń" w Arenie Sanok
Testy oświetlenia "Wierchy"
Konferencja prasowa 11 marca 2019r.:
Modernizacja stadionu "Wierchy":