• en
  • de
  • fr
  • pl
  • kontrast

„Jako w niebie tak i w Komańczy” na ekranie SDK (ZDJĘCIA)

Dodano: 16-02-2018

W Sanocki Domu Kultury zaprezentowano najnowszy film dokumentalny o losach Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego pt. „Jako w niebie tak i w Komańczy”. Premiera miała miejsce 15 lutego br. W kolejnych seansach uczestniczyli uczniowie sanockich szkół podstawowych. W najbliższą sobotę, 17 lutego odbędzie się jeszcze jedna, bezpłatna projekcja dla wszystkich chętnych. Jej początek wyznaczono na godzinę 15.00.

tekst_jwtk1

Podczas oficjalnej premiery, producent filmu Bogdan Miszczak opowiadał o kulisach filmu. Zdradzając szczegóły jego realizacji, poddał swój film pod ocenę publiczności zgromadzonej w sali kinowej SDK. Producent wyróżnił także osoby zaangażowane we współpracę przy tworzeniu filmu. Statuetkę otrzymał burmistrz Sanoka Tadeusz Pióro. Podziękowania otrzymali Jerzy Ginalski, dyrektor Muzeum Budownictwa Ludowego (w jego umieniu odebrał je Hubert Ossadnik, kustosz MBL), Mariola Węgrzyn- Myćka, Tadeusz Cyganik oraz Jan Kmieciński. Wyróżnieni zabrali głos. Ze sceny historię postaci Kardynała Wyszyńskiego uzupełnił ks. prałat dr Andrzej Skiba. Zabierający głos byli wdzięczni wszystkim, którzy przyczynili się do stworzenia tego filmu, szczególnie za przypomnienie tej historii i utrwalenie jej w 45 minutowym dokumencie.

Z kolei w piątek, Sanocki Dom Kultury przyjmował młodzież i dzieci z sanockich szkół podstawowych. Burmistrz Sanoka zaprosił uczniów na dwie bezpłatne projekcje filmu, chcąc w ten sposób zachęcić do poznania historii Kardynała Wyszyńskiego z bieszczadzkim wątkiem w tle.

jwtk2

 „Jako w niebie tak i w Komańczy” opowiada o internowaniu i pobycie w Komańczy „Prymasa Tysiąclecia”. Film produkcji Bogdana Miszczaka pozwala poznać historię i mało znane wątki z tego czasu. W rolę Kardynała Stefana Wyszyńskiego wciela się Marek Kalita. W obsadzie aktorskiej znajdziemy Jerzego Trelę, Aleksandrę Popławską, Mateusza Mikosia i Dagny Ciporę. W filmie w reżyserii Macieja Wójcika wystąpili również amatorzy, mieszkańcy regionu. W rolę kierowcy wcielił się sanoczanin.  Zdjęcia do filmu kręcone były nie tylko w Komańczy. Filmowcy pojawili się także w sanockim Muzeum Budownictwa oraz w Warszawie i Krakowie.

Urząd Miasta Sanoka

SanOK
BIP SANOK

Filmy:

Najnowszy:
Finał Radia Biwak
Inwestycyjne:
Ruchome dno w CRiS
11 nowych autobusów dla Sanoka
Modernizacja stadionu "Wierchy"
Inwestycje Drogowe 2017