• en
  • de
  • fr
  • pl
  • kontrast

Konferencja prasowa zapowiadająca wystawę prac Beksińskiego w Rzeszowie

Dodano: 01-10-2020
30 września w hotelu Hilton Garden Inn odbyła się konferencja prasowa poświęcona realizacji projektu pt. „Wystawa jakiej nie było – Beksiński. Nieznane obrazy – spektakl multimedialny – niespodzianki”, z udziałem Ewy i Janusza Baryckich reprezentujących Fundację Beksiński, Marty Półtorak – reprezentującej Millenium Hall, Jarosława Serafina – dyrektora Muzeum Historycznego w Sanoku, Janusza Cecuły – wicestarosty sanockiego, Tomasza Matuszewskiego – burmistrza miasta Sanoka i Małgorzaty Rauch – podkarpackiego kuratora oświaty.
Marta Półtorak rozpoczęła konferencję od przedstawienia źródła pomysłu na realizację wystawy w Millenium Hall – Koncepcja tego wydarzenia narodziła podczas jednego ze spotkań z burmistrzem Tomaszem Matuszewskim, który opowiedział o kolejkach, które ustawiają się przed Muzeum Historycznym w Sanoku, by zobaczyć prace mistrza. Również ogromną popularnością cieszą się wystawy organizowane w Polsce i poza jej granicami. Wtedy zaczęliśmy sobie przypominać, kiedy Beksiński był ostatni raz wystawiany w Rzeszowie? Okazało się, że było to 2012 r. w Filharmonii Podkarpackiej. Z moim szczęściem do dobrych i mądrych  ludzi, gotowych do działaniach wprowadziliśmy w czyn projekt, który narodził się kilka miesięcy wcześniej.
Dyrektor Muzeum Historycznego Jarosław Serafin od początku uczestniczył w rozmowach na temat wystawy i jej projektowania – Idea wystawy przypadła nam do gustu z kilku względów.  Mamy trudny okres za sobą, dlatego też staramy się promować twórczość Beksińskiego i to na różne sposoby. Wystawa ma dość niekonwencjonalny charakter. A jej niekonwencjonalność, napędziła nas do działania. Całokształt sztuki Beksińskiego jest wychodzeniem poza konwencje i z tego względu koncepcja wystawy jest dopasowana do nowoczesnego formatu. Cieszymy się, że mamy możliwość promocji muzeum i twórczości Beksińskiego w stolicy Podkarpacia. Beksiński wprawdzie został rozproromowany w Polsce  i za granicą, natomiast słabiej tu na Podkarpaciu, o czym świadczy 8 lat naszej nieobecności w mieście wojewódzkim. Jesteśmy wdzięczni pani prezes Marcie Półtorak, burmistrzowi i staroście za tę inicjatywę. Chcemy pokazać prace unikalne, z okresu zwanego fantastycznym, będzie to prawdziwa gratka dla miłośników twórczości mistrza i wydarzenie sporego kalibru. Mam nadzieję, że wystawa stanie się bodźcem do odwiedzenia Muzeum Historycznego w Sanoku. Zapraszam na wystawę i do Sanoka do naszej placówki.
Burmistrz miasta Sanoka podziękował uczestnikom konferencji, dzięki którym „wizyta” Zdzisława Beksińskiego w Rzeszowie zostanie zorganizowana w tak wspaniałej oprawie, a Sanok jako miasto kultury wpisze się w pejzaż stolicy Podkarpacia – Sanok jest bramą w Bieszczady, a mnie zależy na rozwoju turystyki. Dobra współpraca ze starostwem pokazuje jak skutecznie można budować markę. Muzeum Historyczne z pracami Beksińskiego przyciąga rzesze turystów do Sanoka. Przed muzeum ustawiały się nawet 200-metrowe kolejki turystów i można powiedzieć, że mieliśmy w Sanoku mały Luwr. O sile Beksińskiego stanowią projekty już zrealizowane, liczne wystawy, prelekcje, koncerty, spektakle. Również z konsulem generalnym Niemiec planujemy kolejne wystawy właśnie w Niemczech. Dziękuję pani prezes za podjęcie rękawicy i realizację tego zwariowanego projektu, wymagającego dużego zaangażowania ze strony nas wszystkich.  Zachęcam do zwiedzania wystawy.
Małgorzata Rauch podkreśliła, że wystawa w Millenium Hall będzie świetną okazją do zorganizowania „żywej” lekcji kultury –  Beksiński to marka sama w sobie i jeden z najlepszych ambasadorów kultury polskiej na świecie, można śmiało powiedzieć, że stanowi dziedzictwo kulturowe. Cieszę się, że projektując wystawę nie zapomniano o młodym pokoleniu. Chcę zaangażować młodzież w kontakt z kulturą. Podstawą jest dialog i formuła będąca kontynuacją myśli twórczej Beksińskiego, która powinna dotrzeć do młodego pokolenia i zainteresować je sztuką. Jest to wspaniała lekcja kultury, języka polskiego, plastyki, a emocjonalny odbiór prac przez pryzmat przeżyć bardziej przemówi do młodych ludzi.
Prezes Fundacji Beksiński – opowiedział szczegółowo, z czego będzie składać się wystawa – Wybraliśmy 15 obrazów, które zostaną wsparte spektaklem muzyczno-wizualnym, na czterech ekranach. Zobaczymy materiały archiwalne poświęcone Beksińskiemu, spektakl multimedialny, który pozwoli wejść do środka obrazu. To będzie wirtualna rzeczywistość. Szykujemy też niespodziankę. Pokażemy obrazkową historię Zdzisława Beksińskiego i jego rodziny. Mamy nadzieję, że będzie to atrakcyjna formuła, która obok samej twórczości pokaże też sylwetkę artysty, który miał wiele pasji, od rysunku, przez malarstwo, przez fotografię, aż po film i nagrania – posiadał własne studio nagraniowe. Zaplanowaliśmy również wykłady multimedialne o twórczości Beksińskiego dla młodzieży. Wykład otwierający wystawę poprowadzi Wiesław Banach – ekspert twórczości mistrza.
Kurator wystawy Ewa Barycka wystawy zaprosiła młodzież na interdyscyplinarne warsztaty z twórczości Beksińskiego. Podczas nich wykorzystamy wywiady, w których opowiada o swojej twórczości, pozwala wniknąć w swój świat. Młodzież jest zafascynowana światem Beksińskiego – i to jest ścieżka dotarcia do młodzieży.  Realizujemy po trosze te przedsięwzięcia, których nie zdążył sam artysta, choć mówił o wirtualnej rzeczywistości Są również osoby w starszym wieku, zafascynowane nowymi technologiami wykorzystywanymi podczas tego typu wydarzeń. Coraz więcej osób z drugiego krańca świata wyraża zainteresowanie sztuką Beksińskiego.
„Wystawa jakiej nie było – Beksiński. Nieznane obrazy – spektakl multimedialny – niespodzianki” unikatowych dzieł wybitnego artysty Zdzisława Beksińskiego wzbogacą multimedialne atrakcje, m.in. prezentacja wybranych dzieł mistrza na wielkoformatowych ekranach, czy też pokazy ożywionych obrazów w ramach seansów wirtualnej rzeczywistości. Wystawa czasowa, odbywać się będzie tylko przez dwa tygodnie, w dniach od 8 do 22 października, w godzinach 13:00 – 20:00 w Millenium Hall, poziom 2. Powstała ona dzięki współpracy Miasta Sanoka, Muzeum Historycznego w Sanoku, Fundacji Beksiński oraz Hotel Hilton Garden Inn Rzeszów.

Całość prezentowanej strony internetowej stanowi własność Gminy Miasta Sanoka i jest utworem w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz. U. z 2019r. poz.1231). Zawartość serwisu WWW nie może być reprodukowana, rozpowszechniana ani publikowana, chyba że właściciel serwisu wyrazi na to uprzednią pisemną zgodę, z wyłączeniem wykorzystania dla celów niekomercyjnych i dla użytku osobistego.

SanOK
BIP SANOK

PIT

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

Filmy:

Sprawozdanie Burmistrza Miasta Sanoka z działalności między sesjami 24.09.2020r.
Podpisanie Listu Intencyjnego 18.06.2020r.
Konferencja prasowa 12.03.2020r.
Powitanie burmistrza - I SanockieForum Gospodarcze (07.11.2019)
Jarmark Ikon 2020r."
Modernizacja stadionu "Wierchy":