• en
  • de
  • fr
  • pl
  • kontrast

Nie żyje Danuta Przystasz

Dodano: 04-11-2019

Nie żyje Danuta Przystasz – Honorowa Obywatelka Sanoka. Zmarła dziś, 3 listopada w Warszawie. Danuta Przystasz – sanoczanka, odznaczona Orderem Virtuti Militari, uczestniczka powstania warszawskiego, Honorowa Obywatelka Sanoka.

Urodzona w 1920 roku, wychowywała się w Sanoku, tutaj uczęszczała do Gimnazjum Żeńskiego im. Emilii Plater. Rodzina Przystaszów początkowo mieszkała przy ulicy Królewskiej (obecnie Traugutta), później przy Młynarskiej 18. W trakcie drugiej wojny światowej, 2 stycznia 1942 roku Danuta Przystasz zdała maturę, działając już od przeszło dwóch lat w konspiracyjnej organizacji Polska Organizacja Wolności Racławice. Pani Danuta m.in. przewoziła ładunki wybuchowe, służące do wysadzenia szybów naftowych w Tarnowcu k. Krosna, dostarczała meldunki i pocztę. Zagrożona aresztowaniem, przeniosła się w 1942 roku do Warszawy. W stolicy włączyła się do organizacji Związku Kobiet Czynu, brała udział w Powstaniu Warszawskim (łączniczka w kompanii sztabowej zgrupowania Armii Krajowej na Żoliborzu), aresztowana przez funkcjonariuszy UB 19 października 1945 roku, po wyczerpującym śledztwie zwolniona w maju następnego roku. Szykanowana przez władze PRL za przynależność do Armii Krajowej, nie mogła podjąć pracy w wyuczonym zawodzie prawnika. W wolnej Polsce Danuta Przystasz została odznaczona za działalność na rzecz wyzwolenia ojczyzny m.in. Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari, Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski, Srebrnym Krzyżem Zasługi. Danuta Przystasz zaangażowana była w powstanie federacji Warszawskiej Rodziny Katyńskiej – w Katyniu zginął jej brat, Zbigniew. Pogrzeb Danuty Przystasz odbędzie się w Sanoku.

SanOK
BIP SANOK

PIT

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

Filmy:

Sprawozdanie Burmistrza Miasta Sanoka z działalności między sesjami 28.05.2020r.
Konferencja prasowa 12.03.2020r.
Sprawozdanie z działalności Burmistrza między Sesjami (27.02.2020)
Powitanie burmistrza - I SanockieForum Gospodarcze (07.11.2019)
Testy oświetlenia "Wierchy"
Konferencja prasowa 21.01.2020r.:
Modernizacja stadionu "Wierchy":