• en
  • de
  • fr
  • pl
  • kontrast

Podpisano umowę z Autosanem i PGNiG. 11 nowych autobusów dla Sanoka (FILM, ZDJĘCIA)

Dodano: 22-11-2017

PGNiG Obrót Detaliczny Sp. z o.o. (PGNiG OD) podpisało umowę z Sanockim Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. (SPGK) na dostawę ekologicznego paliwa CNG. W ciągu dwóch lat wolumen dostaw wyniesie co najmniej 0,65 mln m3.

W ramach realizacji Umowy podpisanej 22 listopada br. przez AUTOSAN sp. z o.o. i Gminę Miejską Sanoka do Sanockiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej trafią 3 sztuki 10-metrowych SANCITY 10LF z silnikami diesla oraz 8 sztuk 12-metrowych SANCITY 12LF CNG z napędem na sprężony gaz ziemny CNG.

Zgodnie z wymaganiami Zamawiającego autobusy będą bardzo bogato wyposażone.

Ich kompletacja obejmuje m.in. automatyczną skrzynię biegów, automatyczny system detekcji i gaszenia pożaru w komorze silnika, centralny układ smarowania, całopojazdową klimatyzację, zewnętrzne i wewnętrzne oświetlenie LED, systemy informacji pasażerskiej, zliczania pasażerów i monitoringu, automat biletowy.

Umowa na dostawę autobusów do Sanoka zostanie zrealizowana do końca października 2018.

Powstanie także całodobowa stacja tankowania CNG, z której będą mogli korzystać również klienci indywidualni. Tym samym Sanok dołączy do polskich miast korzystających z ekologicznego transportu, co przyczyni się do poprawy jakości powietrza i zdrowia jego mieszkańców.

01

Umowa z SPGK w Sanoku jest naturalną konsekwencją październikowego porozumienia o współpracy pomiędzy PGNiG OD i Autosanem, której efektem ma być kompleksowa oferta sprzedaży ekologicznych autobusów napędzanych paliwem gazowym, a także zapewnienie infrastruktury oraz dostaw paliwa CNG i LNG dla obecnych i przyszłych Klientów – powiedział Maciej Woźniak, Wiceprezes Zarządu PGNiG SA. Dzisiejsze wydarzenie, to dowód na to, że od deklaracji do konkretnych działań droga może być bardzo krótka – dodał.

Nowa stacja tankowania powstanie przy ul. Jana Pawła II 59. 24-godzinną dostępność stacji zapewni w ciągu dnia obsługa handlowa, a wieczorami terminal płatniczy do samoobsługi..

– Decyzja o budowie w Sanoku stacji tankowania gazem CNG jest poparta dogłębną analizą. To efekt uzyskania u naszego partnera zarówno konkurencyjnej ceny w stosunku do innych tradycyjnych paliw, ale także determinacja w walce o czystsze powietrze w mieście – powiedział p. Zbigniew Magryta, Prezes Zarządu SPGK w Sanoku.

Cieszy nas, że w Sanoku zarówno lokalny biznes jak i władze miasta wybrały atrakcyjne warunki handlowe oferowane przez PGNiG oraz doceniły ekologiczny aspekt sprężonego gazu ziemnego w transporcie i komunikacji – powiedział Henryk Mucha, Prezes Zarządu PGNiG OD. – Warto wspomnieć, że wspólna oferta PGNiG z Autosanem zaoferuje przyszłym Klientom konkurencyjną stawkę wozokilometra oraz wysoką dyspozycyjności w okresie 10 lat eksploatacji. To pozwoli pokryć zarówno koszt zakupu autobusu gazowego, jak i finansowanie oraz pełne koszty obsługi, naprawy i zastosowania paliwa gazowego – dodał.

Realizacja umowy pozwoli na rozwój taboru ekologicznych autobusów w Sanoku do ok. 15 w perspektywie 3-5 lat – nowe autobusy zastąpią bowiem część starych, wyeksploatowanych pojazdów zasilanych olejem napędowym. Już do końca października 2018 r., do Sanoka trafi 11 niskoemisyjnych autobusów wyprodukowanych przez Autosan, w tym 8 gazowych – powiedział Burmistrz Miasta Sanoka Tadeusz Pióro.

– Fakt podpisania współpracy pomiędzy PGNiG OD oraz AUTOSAN sp. z o.o. wynikał wyłącznie z badania potrzeb Klientów, rozważających zakup autobusów gazowych. Informacja o tym, że to właśnie w naszym mieście – Sanoku urealniona zostaje nie tylko dostawa autobusów gazowych, ale również weryfikacja działającego porozumienia jest niezmiernie istotna – powiedział Michał Stachura – Prezes Zarządu AUTOSAN sp. z o.o.

02

***

Tylko w 2017 r. na podstawie nowych umów z PGNiG OD, na rozwój floty pojazdów gazowych zdecydowały się takie miasta jak: Tarnów, Tychy czy Rzeszów. W ten sposób PGNiG dołącza się do walki o czyste powietrze w aglomeracjach miejskich.

W październiku br. PGNiG Obrót Detaliczny i Autosan sp. z o.o. podpisały porozumienie o współpracy, którego efektem będzie kompleksowa oferta sprzedaży ekologicznych autobusów napędzanych paliwem gazowym, a także zapewnienie infrastruktury oraz dostaw paliwa CNG i LNG dla obecnych i przyszłych Klientów.

Wspólna oferta dotyczyć będzie zaoferowania przyszłym Klientom konkurencyjnej stawki wozokilometra oraz wysokiej dyspozycyjności w okresie 10 lat eksploatacji, który pokryje zarówno koszt zakupu autobusu gazowego, jak i finansowanie oraz pełne koszty obsługi, naprawy i zastosowania paliwa gazowego. Zawarte porozumienie dotyczy także rozpoczęcia prac związanych z opracowaniem innowacyjnych rozwiązań systemowych służących rozwojowi alternatywnych i ekologicznych możliwości transportu zbiorowego przy wykorzystaniu dofinansowania w ramach funduszy pochodzących ze środków europejskich. Partnerzy podejmą jednocześnie wspólne działania

komunikat prasowy, foto: Urząd Miasta Sanoka

znajdznas-pasek

SanOK
BIP SANOK

Filmy:

Najnowszy:
Finał Radia Biwak
Inwestycyjne:
Ruchome dno w CRiS
11 nowych autobusów dla Sanoka
Modernizacja stadionu "Wierchy"
Inwestycje Drogowe 2017