• en
  • de
  • fr
  • pl
  • kontrast

To już 30 lat: wybory 4 czerwca 1989 roku

Dodano: 04-06-2019

Dla wielu młodych sanoczan wybory 4 czerwca 1989 roku to prehistoria. Trzeba im tłumaczyć, dlaczego ta data jest ważna: po raz pierwszy od czasu zakończenia II wojny światowej wrzucenie karty do głosowania do urny wyborczej w Polsce przestało być pustym gestem, a o mandaty posłów i senatorów mogli walczyć ludzie spoza „jedynie słusznej” partii. W wyborach do Sejmu i Senatu 4 czerwca 1989 roku pod sztandarami Solidarności wystartowało 261 kandydatów, a miliony Polaków przy pomocy kartki do głosowania obaliło dotychczasowy ustrój.

 

– Lokale były czynne od godziny 6.00 do 22. Frekwencja była wysoka – wspomina Adam Nędza, członek jednej z Obwodowych Komisji Wyborczych w Sanoku. – Około godziny 9. rano milicjant bardzo grzecznie mnie poprosił, abym, w miarę możliwości, informował go, czy numery – tu wskazał konkretne numery na liście – zagłosowały. Spojrzałem na listę i zobaczyłem adres: plebania. Długo nie czekałem. Po mszy i trochę później wszystkie „te numery” zagłosowały.

Komitet Obywatelski przyjął zasadę, że w każdym okręgu wyborczym, w którym zgodnie z ustaleniami opozycja miała do obsadzenia konkretną liczbę mandatów poselskich, wystawi tylu kandydatów, ile było miejsc. W całej Polsce na 460 mandatów poselskich można było zdobyć – zgodnie z zasadą przyjętego przy Okrągłym Stole parytetu 35 proc. – 161 mandatów i tyle osób  kandydowało z list Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”.

Komitet Obywatelski prowadził aktywną kampanię przed wyborami. W każdym mieście pojawiły się plakaty reklamujące kandydatów Solidarności z Lechem Wałęsą. Poparcia kandydatom Komitetu Obywatelskiego udzielili znani artyści i ludzie kultury, nie tylko z Polski, ale także zachodnie gwiazdy (m.in. Jane Fonda, Yves Montand i Stevie Wonder). Kolportowano na wielką skalę tzw. ściągi, mające ułatwić wyborcom sam akt głosowania. Zaznaczano na nich jedynie nazwiska kandydatów Solidarności, zalecając równocześnie skreślanie wszystkich innych nazwisk, w tym także tych umieszczonych na liście krajowej.

Wytyczne Państwowej Komisji Wyborczej określały, że każdy głos muszą obejrzeć wszyscy członkowie Komisji Obwodowych i zaakceptować. Obszerne szczegółowe wytyczne dotyczyły Listy Krajowej. Jej całkowite skreślenie wymagało liczenia ważności głosu na kandydata, którego nazwiska nie dotknęła kreska. Na ogólnopolskiej Liście Krajowej było 35 kandydatów do Sejmu. Znaleźli się na niej przedstawiciele najwyższych władz państwowych i partyjnych związani z PZPR oraz ugrupowaniami satelickimi i kontrolowanymi przez PZPR organizacjami społecznymi. W głosowaniu 4 czerwca 1989 zaledwie dwóch spośród nich uzyskało mandaty poselskie.

W wyborach do Senatu RP z obszaru województwa krośnieńskiego wybrano dwóch senatorów; byli to Gustaw Holoubek i Andrzej Szczypiorski.

4 czerwca 1989 roku był dniem, kiedy cały świat spoglądał z nadzieją na to, co dzieje się w Polsce.

SanOK
BIP SANOK

PIT

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

Filmy:

Sprawozdanie z działalności burmistrza między Sesjami (28.03.19)
"Lodowa Baśń" w Arenie Sanok
Testy oświetlenia "Wierchy"
Konferencja prasowa 11 marca 2019r.:
Modernizacja stadionu "Wierchy":