• en
  • de
  • fr
  • pl
  • kontrast

Uczczono pamięć bohaterów września

Dodano: 10-09-2018

W poniedziałek, 10 września 2018 r. w Bykowcach obchodzono kolejną rocznicę walki oddziałów polskich i niemieckich w 1939 roku, podczas której poległo, po bohaterskiej obronie, sześciu żołnierzy Pułku Strzelców Podhalańskich z Sambora. Wydarzenie to przypomina postać ppor. Mariana Zaremby oraz jego podkomendnych: szer. Ludwika Lisiaka, szer. Ignacego Matuszczaka, szer. Leona Piłata, szer. Leona Urbaniaka i szeregowca o nieznanym nazwisku, którzy ponieśli śmierć z rąk niemieckich oficerów. Ciała polskich żołnierzy spoczywają na cmentarzu w Bykowcach.

Obchody rozpoczęły się o godzinie 11.00 w Bykowcach. Rys historyczny wydarzeń września 1939 r. przybliżył dr Hubert Osadnik z Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Pod pomnikiem poległych żołnierzy złożono wieńce i kwiaty. Następnie zgromadzeni przeszli na cmentarz, gdzie miała miejsce modlitwa i apel za poległych, a także salwa honorowa.

W uroczystościach udział wzięli m. in.: Poseł na Sejm RP dr Piotr Uruski, Wójt Gminy Anna Hałas, Burmistrz Sanoka Tadeusz Pióro, kombatanci, harcerze, środowiska patriotyczne, organizacje, mieszkańcy Bykowiec oraz zaproszeni goście.

Organizatorem tego wydarzenia jest Gmina Sanok we współpracy z Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Bykowce „Moja Wieś” im. Stanisławy Tarnowieckiej, 21 Brygady Strzelców Podhalańskich im. gen. bryg. M. Boruty Spiechowicza oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

źródło: gminasanok.pl / własne
foto: Urząd Miasta Sanoka

SanOK
BIP SANOK

PIT

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

Filmy:

Sprawozdanie z działalności burmistrza między Sesjami (28.03.19)
"Lodowa Baśń" w Arenie Sanok
Testy oświetlenia "Wierchy"
Konferencja prasowa 11 marca 2019r.:
Modernizacja stadionu "Wierchy":