• en
  • de
  • fr
  • pl
  • kontrast

Wakacje w bibliotece

Dodano: 05-07-2021
Miejska Biblioteka Publiczna w Sanoku zaprasza dzieci i młodzież na warsztaty i zajęcia podczas tegorocznych wakacji. W ramach zajęć zaplanowano: Wakacyjne piątki w ogrodzie, Spotkanie z Marią Latusek, Kino w ogrodzie, Kino na Zamku,  Etnowakacje. Szczegółowy program i informacje znajdują się w rozwinięciu i na plakatach.

EtnoWakacje „Smaki pogranicza”
         19 lipca br. Miejska Biblioteka Publiczna w Sanoku rozpoczyna realizację projektu EtnoWakacje „Smaki pogranicza” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska 2021.
         Projekt adresowany jest do dzieci i rodziców zainteresowanych kulturą materialną i niematerialną naszego regionu, chcących poznawać i kultywować tradycje lokalne. W ciągu pięciu dni odbędzie się cykl warsztatów i lekcji muzealnych prowadzonych przez specjalistów z Muzeum Budownictwa Ludowego oraz osoby czynnie związane z tradycjami kulinarnymi pogranicza. Tematem spotkań będą grupy etnograficzne zamieszkujące nasze tereny: począwszy od cech charakterystycznych budownictwa, sprzętów i narzędzi codziennego użytku, poprzez życie codzienne, uprawę i hodowlę, a skończywszy na produktach, z których przygotowywano tradycyjne potrawy. Na podsumowanie każdego dnia planowane są warsztaty, podczas których uczestnicy przygotują potrawę omawianej grupy etnograficznej.
         W programie:
  • Nalewajki jak z bajki – w zabytkowej chałupie uczestnicy poznają tajniki kuchni Dolinian, po części teoretycznej będą wypiekać placuszki na piecu. Warsztaty poprowadzi Katarzyna Wojtal-Krowiak pracująca w Dziale Kultury Ludowej MBL w Sanoku.
  • Przy szabasowych świecach – spotkanie w formie wykładu w domach żydowskich z Ustrzyk Dolnych i Jaćmierza poprowadzi Marcin Krowiak – historyk, doktorant Instytutu Historii UR, pracownik MBL w Sanoku – opowie o sekretach kuchni żydowskiej. Na zakończenie w działającej piekarni Aleksandra Wolanina uczestnicy przygotują i upieką chałkę.
  • Proziaki – podkarpackie smaki – Marcin Krowiak przedstawi grupę etnograficzną Pogórzan, następnie pod kierunkiem Aleksandra Wolanina uczestnicy upieką proziaki.
  • Bieszczadzkie hreczanyki – nazwa kotlecików z kaszy gryczanej pochodzi od słowa hreczka, czyli gryka. Zajęcia odbędą się w chyży bojkowskiej, warsztaty kulinarne poprowadzi Gabriela Zajonc – właścicielka Gospody pod Białą Górą.
  • Łemkowskie fuczki – placki z kiszonej kapusty, danie tradycyjne dawnej kuchni łemkowskiej. Spotkanie w chyży łemkowskiej poprowadzi Katarzyna Wojtal-Krowiak, warsztaty kulinarne – Gabriela Zajonc.
  • Książka kucharska mojej babci – prezentacja multimedialna ukazująca rys historyczny regionalnej książki kucharskiej od XIX wieku. Prowadzenie: Izabella Dmitrzak-Skowrońska pracownik Działu Informacyjno-Bibliograficznego w MBP w Sanoku, redaktor Sanockiej Biblioteki Cyfrowej, współautor pozycji wydawniczych Sanok i Okolice, Ziemia Sanocka, Bieszczady.
         Na zakończenie projektu 23 lipca br. o godz. 18.00 zapraszamy do Zielonej Czytelni MBP na koncert zespołu Wernyhora. Zespół w składzie: Daria Kosiek (śpiew), Anna Oklejewicz (vielle, viola da gamba), Maciej Harna (aranżacja, lira korbowa) wykonuje utwory nawiązujące do muzyki tradycyjnej pogranicza polsko-ukraińskiego. W grudniu 2020 roku Wernyhora otrzymała I nagrodę oraz Nagrodę Publiczności na XXX Mikołajkach Folkowych, artyści zostali też laureatami pierwszej nagrody Konkursu Muzyki Folkowej „Nowa Tradycja” 2021 oraz nagrody specjalnej Programu 2 Polskiego Radia. Wokalistka Daria Kosiek otrzymała dodatkowo Nagrodę specjalną im. Czesława Niemena.
         W związku z ograniczoną liczbą miejsc, na warsztaty kulinarne obowiązują zapisy w Strefie dla Dzieci i Młodzieży MBP w Sanoku, tel. 13 46 45 750 w. 34 lub osobiście: ul. Lenartowicza 2, II piętro.

Całość prezentowanej strony internetowej stanowi własność Gminy Miasta Sanoka i jest utworem w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz. U. z 2019r. poz.1231). Zawartość serwisu WWW nie może być reprodukowana, rozpowszechniana ani publikowana, chyba że właściciel serwisu wyrazi na to uprzednią pisemną zgodę, z wyłączeniem wykorzystania dla celów niekomercyjnych i dla użytku osobistego.
SanOK
BIP SANOK

PIT

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

Narodowy Spis Powszechny

Mieszkańcu, dowiedz się, na co idą Twoje pieniądze

Filmy:

Prezentacja Raportu o Stanie Gminy za 2020r. 06.07.2021r.
Konferencja prasowa 10.11.2020r.
Konferencja prasowa 12.03.2020r.
Powitanie burmistrza - I SanockieForum Gospodarcze (07.11.2019)
Jarmark Ikon 2020r."
Modernizacja stadionu "Wierchy":