• en
  • de
  • fr
  • pl
  • kontrast

XIX Międzynarodowe Spotkania Akordeonowe „Sanok 2016”

Dodano: 18-04-2016

W najbliższym czasie sanockich melomanów czeka wielka uczta duchowa. W dniach 21.04 – 24.04 odbędą się XIX Międzynarodowe Spotkania Akordeonowe „Sanok 2016” pod Patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla i Burmistrza Miasta Sanoka Tadeusza Pióro. Jest to największa impreza akordeonowa w Polsce odbywająca się co dwa lata.

W tym roku został pobity absolutny rekord zgłoszeń – 140 solistów i zespołów, łącznie ponad 300 uczestników. Ale najważniejsze dla Sanoczan to wspaniałe koncerty towarzyszące, które odbędą się w ramach Festiwalu. Planowani wykonawcy koncertów to znakomici, uznani w świecie artyści. Koncert Inauguracyjny wykona akordeonista z Włoch Samuele Telari – solo oraz w duecie międzynarodowym z Natalią Mielnikovica z Łotwy. Inni znakomici wykonawcy koncertujący na całym świecie to m. in.: zespół Jascha Lieberman Trio (skrzypce, akordeon, kontrabas), Maciej Zimka, znakomity duet akordeonowy z Kijowa Lidia Futorska, Irina Serotiuk oraz rewelacyjna Orkiestra Akordeonowa z Wilna. Szczególnie atrakcyjny będzie koncert pochodzącego z Zagórza Bartosza Głowackiego (Londyn) – Młody Muzyk Roku 2009 w Polsce i finalista Konkursu Eurowizji w Wiedniu z Robertem Luftem – gitara – koncertujący po całym świecie, a w listopadzie 2015 r. w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Całość zakończy Koncert Laureatów. Koncerty odbędą się w Sanockim Domu Kultury o godz. 19.00 (niedzielny o godz. 18.00 poprzedzi wręczenie nagród i wyróżnień), zaś Zbigniew Chojnacki – w PSM – niedziela o godz. 15.00 z Koncertem muzyki jazzowej i elektronicznej.

Mamy znakomitą informację – na wszystkie koncerty wstęp jest wolny, dzięki wsparciu Rady Miasta Sanoka oraz Powiatu Sanockiego i całej grupy naszych wspaniałych Sponsorów – m. in. Firma Herb, Sanok Rubber Company S.A. PGNiG, Fundacja Bankowa im. M. Kantona i Pass-Pol.

Zapraszamy wszystkich miłośników dobrej muzyki, zarówno lekkiej, łatwej i przyjemnej, jak i poważnej na 1, 2 i wiele akordeonów lub akordeon z innymi instrumentami.

plakat-MSA2016-A4 (na strone)

***

Samuele Telari jest wybitnym włoskim akordeonistą młodego pokolenia, zwycięzcą wielu festiwali i konkursów: m. in.: „Città di Castelfidardo”, “Premio Zinetti”, “Premio A. Salieri”, “Città Piove di Sacco”, “Premio Civardi”, “Klingenthal Accordeon Wettbewerb”, “Contemporaneamente Fisarmonica”. Akordeonista poza występami na konkursach bardzo często koncertuje w wielu krajach Europy na różnego rodzaju festiwalach: m. in. we Włoszech, Angli, na Łotwie, Ukrainie i w Serbii. Samuele zagra solo kilka wirtuozowskich kompozycji, m.in. Finał Koncertu D-Dur Piotra Czajkowskiego w niezwykłej aranżacji na akordeon solo.

Natalia Melnikovica jest znakomitą Łotewską akordeonistką, absolwentką Akademii Muzycznej w Rydze, również zwyciężczynią wielu prestiżowych konkursów i festiwali. Samuele Telari i Natalia Melnikovica tworzą razem unikalny międzynarodowy duet akordeonowy. Podczas koncertu usłyszymy w jego wykonaniu znane utwory muzyki klasycznej, m. in.: A. Vivaldiego, A. Piazzolli, W. A. Mozarta, A. Schnittkego.

Jascha Lieberman Trio zostało założone w 1995 przez Jaschę Liebermana. Na repertuar zespołu składa się: tradycyjna muzyka Żydów aszkenazyjskich, muzyka bałkańska, utwory stylizowane na Folklorze żydowskim oraz kompozycje lidera zespołu Jaschy Liebermana. W oryginalnych aranżacjach muzycy sięgają po elementy klasyki, jazzu i muzyki współczesnej. Artyści mają w swoim dorobku nagrania telewizyjne, radiowe, CD oraz koncerty w niemal całej Europie i Ameryce Północnej. Jascha Lieberman Trio na specjalne zamówienie, wystąpiło między innymi na koncertach dla Romana Polańskiego, Shlomo Mintza, Ronalda Laudera, Filharmoników Londyńskich. Zespół bierze udział w najbardziej prestiżowych europejskich festiwalach muzycznych obok takich sław jak Zubin Mehta, Martha Argerich, Mischa Maisky, Nigel Kennedy. Na zaproszenie Martina Engstroema, dyrektora A&R Deutsche Grammophon, Jascha Lieberman Trio wystąpiło na festiwalu w Verbier (Szwajcaria, 2000). Jedna z wielu recenzji zespołu – Jasha Liberman Trio i muzyków z nim współpracujących: „Czarodziejskie połączenie skrzypiec, akordeonu i kontrabasu”, „Gra czuła i wirtuozowska, dźwięki jakby z innego świata, potrafią zaprezentować historię bez słów, magiczna i tajemnicza podróż, unikatowa wizja dźwięku, finezja”.

Irina Serotyuk – akordeonistka, laureatka wielu międzynarodowych konkursów, m. in. Citta di Castelfidardo”, Międzynarodowy Konkurs w Klingenthal, Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy w Kijowie, Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy na Łotwie, Mołdawia, Kazachstan, Litwa, Rosja, Serbia. Koncertują na Ukrainie w Polsce, Holandii, Rosji, Bośni i Hercegowinie, Szwecji i Włoszech. Lidia Futorska – skrzypaczka, laureatka konkursów i festiwali międzynarodowych, występowała na wielu estradach w takich krajach jak: Polski, Słowacji, Austrii, Kanady, Węgier, Azerbejdzanu, Szwecji i Włoch. Wykonają one utwory Włodzimierza Runczaka w ramach Jubileuszu jego twórczej wybitnej działalności artystycznej.

Orkiestra Akordeonowa Consona – znakomity zespół złożony z pedagogów akordeonu z Wilna i całej Litwy, koncertujący z ogromnym powodzeniem w różnych krajach, laureat m. in. Międzynarodowego Konkursu Akordeonowego w Castelfidardo. Prezentował się już w Sanoku i przyjmowany był bardzo gorąco. Gra przede wszystkim muzykę popularną trafiającą do najszerszej publiczności.

21.04.2016 r. czwartek godz. 19.00
Koncert Inauguracyjny
Sanocki Dom Kultury

22.04.2016 r. piątek, godz. 19.00
Koncert Jubileuszowy utworów Władimira Runczaka
Duet Lidia Futorska i Irina Serotiuk

źródło: psmsanok.pl

SanOK
BIP SANOK

Filmy:

Dworzec multimodalny (13.02.2019 r.)
Budowa obwodnica Sanoka:
Konferencja prasowa: Grzegorz Kornecki wiceburmistrzem Sanoka:
Budowa dworca multimodalnego
WOŚP: "Światełko do nieba":