• en
  • de
  • fr
  • pl
  • kontrast

XV jubileuszowe Forum Pianistyczne przeszło do historii.

Dodano: 11-02-2020

Sanok na początku lutego br. stał się zimową, pianistyczną stolicą Polski. Forum „Bieszczady bez granic” to jedno z największych przedsięwzięć edukacyjno-społecznych w regionie. Jego organizatorem jest Podkarpacka Fundacja Rozwoju Kultury, zaś odpowiedzialni za całokształt działań są Janusz Ostrowski dyrektor Forum i Jarosław Drzewiecki wiceprezes Fundacji oraz przewodniczący rady programowej.

 

W tym muzycznym przedsięwzięciu bierze udział ok. 500 uczestników z kilkunastu krajów Europy. Forum nie odbyłoby się, gdyby nie wsparcie sponsorów, zaangażowanie wolontariuszy i ogromny wkład pracy organizacyjnej. „Bieszczady bez granic” to nie tylko wieczorne koncerty w Sanockim Domu Kultury, to godziny warsztatów, lekcji indywidualnych i pokazowych, popisów i kursów. Uczestnicy Forum brali udział w 20 koncertach w 11 miastach. W sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Sanoku odbył się Festiwal Młodej Filharmonii – Filharmonia 5 Kultur, dla uczniów szkół podstawowych, przedszkoli, seniorów i wszystkich chętnych. W hotelu Sanvit miały miejsce wykłady. Przy okazji Forum Pianistycznego we współpracy  z PSM I i II st. im. W. Kossakowej w Sanoku odbył się XI Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny „Młody Wirtuoz”. Dzieci do lat 13. walczyły o tytuł Złotego, Srebrnego i Brązowego Wirtuoza. W tym roku udział w konkursie wzięła rekordowa liczba 160 wirtuozów. Jury pod przewodnictwem prof. Andrzeja Tatarskiego z Poznania, Viery Nosiny z Moskwy oraz Ludmiły Zakopets ze Lwowa, oceniało uczestników w trzech kategoriach wiekowych.

W każdej z nich wysokie lokaty uzyskali młodzi sanoczanie: tytuł „Złotego wirtuoza” oraz dyplom za wyróżniające wykonanie utworu Nikolaja Rakova Scherzino uzyskała Aleksandra Murawska z klasy Oksany Drozdowskiej. Tytuły „Srebrnych wirtuozów” przypadły w udziale  Heli Leśniak z klasy Oksany Drozdowskiej oraz Nikoli Knurek, której nauczycielem jest Janusz Ostrowski. W grupie najmłodszej „Srebrnym wirtuozem” zostały nagrodzone Laura Pietryka – naucz. Robert Handermander oraz Alicja Sarama – naucz. Janusz Ostrowski i Milena Krowiak – naucz. Oksana Drozdowska, a w grupie najstarszej Natalia Brud i Laura Winiarska – naucz. Oksana Drozdowska, Zuzanna Borczyk i Wojciech Putyra – naucz. Janusz Ostrowski oraz Wiktor Birek – uczeń Moniki Śliwki. Dyplom „Brązowego wirtuoza” trafił do Estery Śniegoń, którą przygotowywała Oksana Drozdowska. Konkurs odbył się w  Państwowej Szkole Muzycznej w Sanoku i miał bardzo wysoki poziom.

Cykl koncertów dla sanoczan zainaugurowano 2 lutego w Sanockim Domu Kultury. Podczas uroczystego otwarcia wystąpił Paweł Dombrovsky, Laureat I nagrody Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie. W kolejnych dniach na deskach Sanockiego Domu Kultury wystąpili:  Adam Bałdych Quartet (Adam Bałdych – skrzypce, Paweł Kaczmarczyk – fortepian;  Michał Kapczuk – kontrabas, Krzysztof Szmańda – perkusja). 4 lutego goście wysłuchali  Duetu Mistrza i Ucznia Mihaiła Woskresienskiego & Igora Olovnikova w programie: „Tatiana Shebanova in memoriam”. Trzeci dzień to sztuka dyrygentury  Bogdana Olędzkiego & Lidii Grychtołówny. W czwartek dla sanoczan wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „ŚLĄSK” im. St. Hadyny. Gala finałowa w piątkowy wieczór przyniosła koncertów fortepianowych Mozarta i Chopina w wyk. Lwowskiej Orkiestry Kameralnej „AKADEMIA” pod dyr. I. Pylatyuka. Program tegorocznych koncertów był urozmaicony i  każdy mógł odnaleźć coś dla siebie. A przed nami kolejna edycja już za rok.

Całość prezentowanej strony internetowej stanowi własność Gminy Miasta Sanoka i jest utworem w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz. U. z 2019r. poz.1231). Zawartość serwisu WWW nie może być reprodukowana, rozpowszechniana ani publikowana, chyba że właściciel serwisu wyrazi na to uprzednią pisemną zgodę, z wyłączeniem wykorzystania dla celów niekomercyjnych i dla użytku osobistego.

SanOK
BIP SANOK

PIT

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

Filmy:

Sprawozdanie Burmistrza Miasta Sanoka z działalności między sesjami 23.07.2020r.
Podpisanie Listu Intencyjnego 18.06.2020r.
Konferencja prasowa 12.03.2020r.
Powitanie burmistrza - I SanockieForum Gospodarcze (07.11.2019)
Testy oświetlenia "Wierchy"
Modernizacja stadionu "Wierchy":