• en
  • de
  • fr
  • pl
  • kontrast

Zamknięcie Olimpiady na Zamku w Łańcucie (ZDJĘCIE)

Dodano: 10-04-2018

36 dni, 7 miast, 13 dyscyplin, ponad 1100 najlepszych zawodników z całej Polski – tak prezentuje się w liczbach XXIV Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Sportach Zimowych – PODKARPACKIE 2018. Wczoraj w Muzeum-Zamku w Łańcucie miała miejsce ceremonia zamknięcia Olimpiady połączona z wręczeniem statuetek.

Obok marszałka Władysława Ortyla udział w ceremonii wzięli między innymi: Jarosław Stawiarski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, Grzegorz Matusiak, prezes Polskiej Federacji Sportu Młodzieżowego, wicemarszałek Maria Kurowska, wicewojewoda Lucyna Podhalicz, parlamentarzyści, samorządowcy oraz przedstawiciele związków sportowych.

do_tekstu1_wp

Marszałek Władysław Ortyl w przemówieniu podkreślił wagę takich przedsięwzięć oraz to, w jaki sposób przekładają się na promocję województwa: „Młodzież, która brała udział w zawodach już wkrótce będzie tworzyć przyszłe sportowe kadry, wielu z nich to zapewne przyszli olimpijczycy – czego im szczerze życzymy. Rozwijanie tych kadr leży w gestii zarówno polskiego rządu, jak i Samorządu Województwa Podkarpackiego. […] Zmaganiom sportowym na Podkarpaciu od początku towarzyszyły pozytywne emocje ale też dało się wyczuć sportową rywalizację. Z naszego punktu widzenia to ważne wydarzenie, które bez wątpienia podnosi prestiż regionu. Cieszymy się że ta olimpiada miała miejsce właśnie się na Podkarpaciu” – dodał marszałek Ortyl.

Jarosław Stawiarski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na to, jak ważne jest, aby w młodych ludziach zaszczepiać idee sportowe: „Misją Ministerstwa Sportu i Turystki jest przede wszystkim rozwój sportowy dzieci i młodzieży – i na tym nam najbardziej zależy, na tym, aby sport uprawiało miliony młodych polskich obywateli, bo wtedy mamy zdrowe społeczeństwo, zdrowego ducha i ciało. To właśnie od nich będą czerpać wzorce ich młodsi koledzy i to z nich wyrosną kiedyś wybitni sportowcy, którzy będą reprezentować Polskę” – powiedział Jarosław Stawiarski.

Maria Kurowska, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego, a jednocześnie Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieżowej Podkarpackie 2018, podziękowała wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie olimpiady, jednocześnie wyraziła nadzieję i gotowość do organizacji kolejnych takich sportowych przedsięwzięć na Podkarpaciu.

do_tekstu2_wp

Podczas ceremonii zamknięcia olimpiady wręczono statuetki reprezentantom poszczególnych województw, które zdobyły osiem pierwszych miejsc w klasyfikacji punktowej, a także klubom sportowym, które zdobyły pierwszych osiem miejsc.

Areny, na których walczyli młodzi sportowcy znajdują się w Sanoku, Ustrzykach Dolnych, Stalowej Woli i Łańcucie oraz poza województwem podkarpackim – w Zakopanem, Krynicy-Zdroju i Kościelisku. Zawodnicy rywalizowali ze sobą w 13 dyscyplinach: biathlon, curling, hokej na lodzie, łyżwiarstwo figurowe, łyżwiarstwo szybkie tor długi, łyżwiarstwo szybkie tor krótki (short track), narciarstwo alpejskie, biegi narciarskie, skoki narciarskie, kombinacja norweska, saneczkarstwo, snowboard i koszykówka.

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży to jedyne w swoim rodzaju krajowe zawody sportowe, w których zawodnicy w różnych dyscyplinach zdobywają punkty dla swojego województwa, walcząc o zwycięstwo w klasyfikacji ogólnej. Startuje w nich młodzież w kategorii wiekowej junior młodszy i w wybranych dyscyplinach w kategorii junior.

do_tekstu3_wp

W klasyfikacji medalowej Województwo Podkarpackie zajęło 6 miejsce, nasi zawodnicy zdobyli 10 złotych medali, 3 srebrne i 5 brązowych, na pierwszym miejscu znalazło się Województwo Małopolskie z 38 medalami złotymi, 40 srebrnymi i 44 brązowymi.

W klasyfikacji wojewódzkiej Województwo Podkarpackie również uplasowało się na szóstej pozycji z 421 punktami, na pierwszym miejscu ponownie znalazło się Województwo Małopolskie z 2009, 50 punktami.

Pierwsza Olimpiada w sportach zimowych na terenie województwa podkarpackiego odbyła się w 2005 roku. Tegoroczna edycja jest już czwartą, która gościła w naszym regionie.

Tekst i fot.: D. Kozik, Biuro Prasowe UMWP

SanOK
BIP SANOK

Filmy:

Najnowszy:
Finał Radia Biwak
Inwestycyjne:
Ruchome dno w CRiS
11 nowych autobusów dla Sanoka
Modernizacja stadionu "Wierchy"
Inwestycje Drogowe 2017