• en
  • de
  • fr
  • pl
  • kontrast

Zmiana na stanowisku dyrektora Muzeum Historycznego w Sanoku

Dodano: 30-01-2020

Wiesław Banach, który od 1990 r. piastował funkcję dyrektora Muzeum Historycznego po 43 latach przeszedł na emeryturę. 29 stycznia br. odbyło się uroczyste pożegnanie dyrektora z udziałem parlamentarzystów, władz wojewódzkich, samorządowych, sympatyków muzeum, współpracowników i przyjaciół.

W serdecznej atmosferze pod kierunkiem Wiesława Banacha płynęły słowa szacunku, wdzięczności, gratulacje. Z pewnością największym dowodem uznania dla osiągnięć dyrektora było odznaczenie Złotym Krzyżem Zasług przez Prezydenta RM, którego dokonała wicewojewoda podkarpacki Lucyna Podhalicz. List burmistrza miasta Sanoka Tomasza Matuszewskiego odczytał zastępca Grzegorz Kornecki:

Drogi Dyrektorze,

zwracam się do Pana w ten sposób, ponieważ w pamięci mieszkańców Sanoka na zawsze pozostanie Pan Gospodarzem zamku i kustoszem zbiorów muzealnych. Pański następca stoi przed ogromnym wyzwaniem – jeśli mógłbym mu cokolwiek podpowiedzieć, to moja podpowiedź byłaby jednocześnie prośbą o kontynuowanie pracy i szacunek dla dorobku poprzednika.

Pożegnanie pracownika, który odchodzi na emeryturę po latach pracy, to zwyczajna praktyka w urzędach i instytucjach. W Pana przypadku ten moment i wszystko, co z nim się wiąże, jest wydarzeniem szczególnym i niezwyczajnym, ponieważ niezwyczajne było Pańskie zaangażowanie – poparte pracą i umocowane w wiedzy, którą Pan nieustannie pogłębia, tak jak to czynią ludzie, dla których otaczający świat i rządzące nim mechanizmy są nieustannie źródłem zdziwienia i tematem do analizy.

Panie Dyrektorze – Honorowy Obywatelu Sanoka – Sanok zawdzięcza Panu bardzo, bardzo wiele. Nie czas dzisiaj wymieniać Pańskie zasługi dla Muzeum Historycznego i przypominać o przyjaźni ze Zdzisławem Beksińskim, to jest wiedza w naszym mieście powszechna, o wszystkim będziemy pamiętać przez lata. Dla mnie osobiście jest Pan człowiekiem wyjątkowym ze względu na prawość, która charakteryzowała Pańskie decyzje, oraz dobro, którym Pan umie się dzielić z nami wszystkimi.

Emerytura to nowy etap w życiu człowieka. Mam nadzieję, że w Pana przypadku przejście na emeryturę jest momentem symbolicznym i wierzę, że dopiero teraz znajdzie Pan czas na realizację swoich planów i pracę, która odtąd będzie pracą twórczą Wiesława Banacha, ale dzięki której Sanok zyska bardzo wiele jako miasto Zdzisława Beksińskiego, miasto cennych ikon, miasto kultury.

Długo zastanawiałem się, jaki dać Panu upominek w tym szczególnym dla Pana dniu. Wybrałem wydawnictwo, które przedstawia dziką naturę i pokazuje bogactwo naszego regionu w zgoła odmienny sposób, niż piękne wydawnictwa przygotowywane w Muzeum Historycznym. Wybrałem je, ponieważ jego tytuł jest dla Pańskiej charakterystyki idealny: „Mocarze”. Jest Pan, Panie Dyrektorze, mocarzem: intelektu i dobroci. Życzę Panu – na Pańską nową drogę życia – tej mocy, jaką mają bieszczadzkie niedźwiedzie.

Wiesław Banach przez ostatnie 30 lat czuwał nad rozwojem muzeum oraz mądrze i pożytecznie go ukierunkowywał. Dzięki Jego pomysłom, Muzeum Historyczne stało się  jedną z najciekawszych placówek muzealnych w regionie, dostrzegalną w kraju i za granicą, a dyrektor został jej dobrym gospodarzem. Muzeum jest w posiadaniu imponującej kolekcji dzieł. Wiele wysiłku dyrektor włożył też w pozyskiwanie środków zewnętrznych na modernizację zabytkowego obiektu oraz na liczne działania kulturalne, edukacyjne i wydawnicze. Na najwyższe uznanie zasługuje zaangażowanie Wiesława Banacha w działalność na rzecz popularyzowania twórczości Zdzisława Beksińskiego w Polsce i na świecie. Są to setki prelekcji, niezliczone prezentacje, wydawnictwa i wystawy zorganizowane od Podkarpacia przez Europę oraz za oceanem. Film „Ostatnia Rodzina”, podczas produkcji którego Wiesław Banach był konsultantem, osiągnął wielki sukces, podobnie jak publikacja Magdaleny Grzebałkowskiej „Beksińscy Portret Podwójny”. Jest to tym samym nie do przecenienia działalność promocyjna Muzeum Historycznego, Sanoka oraz Podkarpacia.  Zwieńczeniem tego zaangażowania są liczne nagrody i odznaczenia, które na przestrzeni lat otrzymywał.

Następcą Wiesława Banacha jest dr Jarosław Serafin, pracownik muzeum, historyk. Jarosław Serafin, ur. w 1982 r., pochodzi z Krasnegostawu. W 2014 r. na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie obronił pracę doktorską „Jan Szczęsny Herburt (1567-1616). Działacz szlachecki, pisarz polityczny i wydawca”. W 2011 r. został przewodnikiem a następnie kierownikiem ekspozycji w Muzeum Historycznym w Sanoku. Wspólnie z Wiesławem Banachem reprezentował Muzeum Historyczne podczas organizacji wielu wystaw Zdzisława Beksińskiego w Polsce i zagranicą.  Były dyrektor wysoko ocenia wiedzę, zdolności i zaangażowanie swojego następcy. Wiesławowi Banachowi z okazji przejścia na emeryturę życzymy realizacji dalszych planów, dobrego zdrowia i satysfakcji z dotychczasowych już osiągnięć, zaś nowemu dyrektorowi wielu sukcesów.

 

Całość prezentowanej strony internetowej stanowi własność Gminy Miasta Sanoka i jest utworem w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz. U. z 2019r. poz.1231). Zawartość serwisu WWW nie może być reprodukowana, rozpowszechniana ani publikowana, chyba że właściciel serwisu wyrazi na to uprzednią pisemną zgodę, z wyłączeniem wykorzystania dla celów niekomercyjnych i dla użytku osobistego.

SanOK
BIP SANOK

PIT

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

Filmy:

Sprawozdanie Burmistrza Miasta Sanoka z działalności między sesjami 27.08.2020r.
Podpisanie Listu Intencyjnego 18.06.2020r.
Konferencja prasowa 12.03.2020r.
Powitanie burmistrza - I SanockieForum Gospodarcze (07.11.2019)
Testy oświetlenia "Wierchy"
Modernizacja stadionu "Wierchy":